Tipy na výlety v Jizerských horách

Milovníci hradů, zámků, technických památek, historie či architektonických staveb najdou jistě mnoho cílů v Jizerských horách. Liberecko, Frýdlantsko, Jablonecko i Tanvaldsko mají mnoho přírodních rezervací, chráněných území, fauny i flóry a poskytují dohromady nespočet muzeí, pomníků, rozhleden, botanických zahrad a dalších památek. Cestování a objevování našich krás nemusí vycházet draho, například při využití slevy na pobyty na horách ušetříme mnoho financí.

Výlety do podzemí

V jizerských horáj je objeveno mnoho jeskyní, dvě z nich jsou také pro veřejnost přístupné a to jsou Bozkovské dolomitové jeskyně a Hanychovská jeskyně. Hanychovská jeskyně je přímo pod Ještědem a je dlouhá 135 metrů. Bozkovské jeskyně se nachází v obci Bozkov, je dlouhá přibližně 2 kilometry, krápníky, stalagmity a stalagtity tvoří nádherné obrazce, které mají příznačná jména jako Betlém, Anděl, Hřebínek a mnoho dalších jmen.

Mezi technickými památkami je nejznámější například protržená přehrada v Desné, ke které se váže příběh jejího vzniku. Byla vystavěna v roce 1912 – 1915, ale po 10 měsících se hráz protrhla, zaplavila obec Desnou. Protržení zapříčinilo 65 úmrtí, zničení domů a to během pár minut v jinak klidném slunečném dni. Dnes je protržená přehrada v Desné vyhlášena za kulturní památkua dnes je zde postaven pamětní kámen, který sem přímo přivalila voda, je vspomínkou na celou událost a její oběti.

Vydejte se na nejvyšší horu Jizerských hor

Mezi turistické cíle je stále středem nejvyšší hora jizerských hor Smrk. Smrk je vysoký 1124 m.n.m a na samém vrcholu se tyčí velkolepá rozhledna z 18.století, která se v roce 2003 renovovala. Přímou cestu navrch vede turistická stezka. Ať už cestujeme s rodinou, přáteli, nebo si chceme spestřit čas s partnerem, slevy na pobyty na horách můžeme využít také jako vhodný dárek ke každé příležitosti. Výhodou je také možnost v horách strávit Vánoce, nebo oslavit nový rok. Milovníci sportů ocení i otevřené skiareály skijizerky, kam spadá Tanvaldský špičák, Severák a Bedřichov.